Marki
Wszystkie bestsellery

Tunele kolejowe w Polsce w obecnych granicach, wybudowane do 1945 roku Przemysław Dominas

Ocena 
75,00 zł
Ilość
Obecnie brak na stanie

Opis

Książka Tunele kolejowe w Polsce w obecnych granicach, wybudowane do 1945 roku prezentuje historię budowy i eksploatacji tuneli kolejowych na terenie obecnej Polski. Zagadnienia dotyczące budowy 25 tuneli (z czego siedemnaście powstało w Prusach, sześć w Galicji, jeden w Królestwie Polskim i jeden w odrodzonej Polsce) przedstawiono na tle problematyki XIX-wiecznego budownictwa tunelowego w regionie alpejskim.

W książce opisano zarówno budowę dwóch najtrudniejszych tuneli w Rydułtowach oraz w Łupkowie, które powstawały odpowiednio pięć i sześć lat, jak i demontaż tunelu w Wałbrzychu pod górą Brzezinka w latach 30. XX wieku. Przedstawiono również budowę najdłuższego górskiego tunelu w Polsce (1605 m) pod Małym Wołowcem w Wałbrzychu, gdzie zastosowano nowoczesne szwajcarskie wiertarki hydrauliczne systemu Brandta. Opisano także tunele powstałe na kolei szerokotorowej w Uniejowie-Rędzinach koło Miechowa, jak i wąskotorowy tunel w Szklarach koło Rzeszowa. Obok tuneli budowanych metodami górniczymi zaprezentowane zostały również tunele miejskie, budowane metodami odkrywkowymi, w Bielsku-Białej, Toruniu i tunel kolei średnicowej w Warszawie.

Książka powstała głównie na podstawie materiałów źródłowych zdeponowanych między innymi w archiwach w Berlinie, Warszawie i Wiedniu. Tekst uzupełniają liczne ilustracje i plany sytuacyjne omawianych obiektów.

 

 

Autor: Przemysław Dominas

Szczegóły książki:

Ilość stron: 296
Format: 205 x 290
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7729-509-0
EAN: 9788377295090
Waga: 1 580 g

 

Szczegóły produktu
Opinie

Napisz swoją opinię

Papier do druku kalkomanii atrament bezbarwny

Tunele kolejowe w Polsce w obecnych granicach, wybudowane do 1945 roku Przemysław Dominas

Napisz swoją opinię
16 innych produktów w tej samej kategorii:

Śledź nas na Facebooku